Všechny příspěvky v rubrice: Uncategorized

Pravidla pro očkování proti covid -19

Vážení pacienti,

počínaje 24.3.2021 je možnost přihlásit se k očkování proti covid-19. Očkování není prováděno naší ambulancí, přestože jsme o to opakovaně žádali, ale na některém očkovacím centru. Dostali jsme přihlašovací kód, kteří předáme pacientům, kteří splňují kritéria požadovaná ministerstvem zdravotnictví. Pacient se pak zaregistruje k očkování , od nás dostane lékařskou zprávu a na obdržený termín se nechá v očkovacím centru očkovat. Bohužel v této fázi vybralo ministerstvo skupiny jen těch nejtěžších pacientů z každých oborů.

Z indikací léčených naší ambulancí připadá v úvahu pouze : • těžké astma v pravidelném sledování pneumologa nebo alergologa

Ostatní indikace budou vypsány k očkování v pozdější fázi.

Pokračovat

Vyšetření plicních funkcí u pacientů po prodělaném covidu 19

Pacienti po prodělaném covidu 19 s plicním postižením by měli být vyšetření, provedeno změření plicních funkcí, zhodnocení stavu a navržena vhodná léčba. Neléčení pacienti jsou ohrožení především rozvojem fibrozy, tj. jizvení plic. Z tohoto důvodu nabízíme : 

 1. Rozebrání a zhodnocení dechových obtíží u pacientů
 2. Provedení úpsirometrických vyšetření se zhodnocením průchodnosti průdušek a kapacity plic
 3. Měření  nasycení krve kyslíkem  v klidu i po zátěži
 4. Kontrolu rtg stavu plic v indikovaných případech
 5. Navržení vhodné léčby

 

Pokračovat

Současná pylová situace

Olše lepkavá  1.2.2021: Pylová předpověď na další období z pylové informační služby:

V nejbližším období budou dominantními alergeny stále pylová zrna olše a lísky. Zatímco pylu lísky bude postupně ubývat, pyl olše bude naopak hojnější. Přibude pylu minimálně alergizujícího tisu a zahradních cypřišovitých. Postupně bude přibývat také pylu slabě alergizujícího topolu. Koncentrace vzdušných alergenů bude i nadále silně závislá na aktuálním počasí, v teplejších dnech bude pylu v ovzduší velké množství, chladnější dny přinesou přechodné snížení množství pylu v ovzduší.

Pokračovat

Stanovisko k očkování proti Covid 19

Vážení pacienti,

vzhledem k častým dotazům je třeba upřesnit názor na očkování proti covid 19.:

 1. Očkování je dobrovolné, je třeba zvážit, je-li pro Vás větší riziko očkování nebo prodělání covid-19.
 2. Z vedlejších účinků očkování jsou dosud uváděny především alergické reakce a to především reakce na konzervační látky v očkovacím přípravku.
 3. Není jasná další reaktivita, a to u autoimunitních onemocnění, především neurologických. Není známa informace o očkování u těhotných a dětí do 16ti let.
 4. Předpokládáme, že informace o snášenlivosti budou postupně narůstat, jak bude narůstat počet očkovaných.

Doporučujeme tedy nechat se očkovat, jestliže patříte do rizikové skupiny a v případě, že máte známou alergickou reaktivitu nebo autoimunitní onemocnění, konzultovat před očkováním svého ošetřujícího lékaře, v případě alergických chorob tedy alergologa. 

 

MUDr. Jindřich Lahovský

Pokračovat

Aktuální stanovisko k pandémii COVID-19

Vzhledem ke špatné epidemiologické situaci doporučujeme následující : 

 1. Specializované ambulance nenavštěvujte s příznaky respiračního onemocnění nebo v karanténě. Svůj stav konzultujte s praktickým lékařem. Měl by rozhodnout, zda je zde podezření na covidovou infekci a v takovém případě Vám vyplnit telefonicky žádanku na výtěr PCR.
 2. Na aplikaci vakcín nepřicházejte s žádným akutním onemocněním, tento požadavek je dlouhodobý a nesouvisí s pandémií.
 3. Nepořádejte rodinné oslavy a osobní setkání s lidmi,  s kterými se běžně nestýkáte. 
 4.  Po návštěvě obchodu a jiných veřejných zařízení používejte desinfekci rukou.
 5. Při pobytu ve vnitřních prostorách budov a v MHD používejte respirátor
 6. Telefonujte a pište svým rodinným příslušníkům  a  známým tak, aby jste udrželi sociální kontakty.

Výskyt koronavirové infekce omezí jen očkování. V současné kritické situaci pokud nemáte závažné důvody proti očkování se k němu přihlaste tak, jak umožní rezervační systém. Pro aplikaci jiné vakcinační léčby je nutné dodržet 14ti denní odstup před i po očkování proti covidu 19.  

Pokračovat

Režim ordinací během epidemie COVID 19

Vážené pacientky, vážení pacienti našich ordinací,

velmi si vážíme vaší spolupráce v době koronavirové infekce. Schopnost provozovat naše ordinace záleží na možnosti zajistit ochranné pomůcky (respirátory,rukavice, dezinfekce). Jejich používáním chráníme především všechny, kteří nás navštíví. Protiinfekční režim vypadá  takto:

 1. Na návštěvy i aplikaci vakcín je třeba se objednávat. Objednávky jsou stanoveny tak,aby se v ordinaci a čekárně potkávali pacienti jen minimálně a abychom stihli provést dezinfekci pracoviště po každém ošetření.
 2. Na Praze 8  i Praze 5 je prováděna ozonace je prováděna ozonace ordinace každý den po skončení provozu.
 3. Při pobytu v ordinaci prosím neodkládejte zbytečně tašky a bundy. Přijďte prosím samořejmě s respirátorem.
 4. Při vstupu do ordinace vám nejprve bude změřena teplota bezkontaktním teploměrem. Při teplotě 37,0 a vyšší nebude možné vyšetření uskutečnit.
 5. Lékaři i sestry budou při vyšetření používat respirátory a rukavice..
 6. Recepty vám budou zaslány na mobilní telefon, vezměte ho tedy prosím sebou na vyšetření.
 7. Vyšetření plicních funkcí bude prováděno tak,že po vyšetření bude celá sada  použita na měření dezinfikována. Spotřební materiál jako jsou filtry a naústky budou vyměněny a zlikvidovány.
 8. Hlašte prosím prodělaný covid a očkování proti němu.

Prosíme všechny o trpělivost a disciplínu

děkujeme Kolektivy alergologických ordinací Praha 8 a Praha 5

 

 

Pokračovat

Protipylový režim

Pylová sezona je v plném proudu! Pro pylové alergiky je to období, kdy by měli dodržovat protipylový režim : myslíme tím, že je třeba omezit za teplých dní pobyt ve volné přírodě ( kromě jehličnatých lesů a vyšších horských poloh, kde dosud stromy nekvetou), větrání bytu omezit na noc a ranní hodiny, kdy pyl ještě není ve vzduchu, pro sportovní aktivity preferovat uzavřené prostory, především bazény. Jako nevhodné sporty se jeví jízda na kole a běhání. Pro děti platí protipylový režim samozřejmě také, jestliže jsou jejich rodiče pyloví alergici a i když u nich zatím pylová alergie nepropukla. Tedy nenecháváme např. malé děti v kočárku bez toho, že bychom ho např. zakryli ( vhodná je síť proti pylům).

Pokračovat

Začíná květ jarních stromů !

Rozkvétající líska_3

Letošní jarní sezona pylů právě začíná.V našich ordinacích pomalu ukončujeme aplikaci Pollinex tree.  Pacienti, kteří mívají výrazné obtíže s jarní pylovou alergií,  by měli sledovat počasí a v době, kdy se teploty pohybují okolo 10-15 stupňů přes den, by měli omezit pochůzky tam, kde kvetou jívy,lísky, olše a ostatní jarní stromy. Doporučujeme všem pylovým alergikům objednat se pro léky na sezonu.

Pokračovat

Jak je to s hrazením naší práce a materiálu zdravotními pojišťovnami ?

Dostávám čas od času tento dotaz. Zdravotní pojišťovny ve svých přehledech opakovaně uvádějí, co za vás uhradily. Je to naprostá nepravda, hradí pouze část výkonů. Systém funguje na historických limitech, tj. na jedno rodné číslo zdravotní pojišťovny proplácejí lékaři to samé jako před 15ti lety + nárůst o povolené procento. Fakticky jsme se dostali do situace, kdy zdravotní pojišťovny tedy proplácejí jen část vykázané péče a klientům tvrdí, že proplácejí  všechnu, protože se samozřejmě nedá určit na kterého pacienta se má rozpočítat nehrazená péče. Fakticky je ovšem snížená pro všechny. Za loňský rok zdravotní pojišťovny v naší ordinaci uhradily :

Všeobecná zdravotní pojišťovna  – proplácí 91% vykázané péče

Vojenská zdravotní pojišťovna – proplácí 85% vykázané péče

Česká národní zdravotní pojišťovna – proplácí 70% vykázané péče

Oborová zdravotní pojišťovna – proplácí 92% vykázané péče

Zdravotní pojišťovna Škoda – proplácí 100% vykázané péče

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra – proplácí 87% vykázané péče

Každému pacientovi VZP, VOZP, OZP a ZPMV hradíme ze svých prostředků zdravotní péči cca do výše 300Kč ročně.

MUDr. Jindřich Lahovský, vedoucí lékař ordinací

Pokračovat

Jablka pro alergiky?

Nová adrůda Santana nemá dělat problem alergikům? Většina jablek působí kvůli zkřížené přecitlivělosti reakce u pacientů s alergií na  pyl jarních stromů. Jde především o otok rtů, jazyka, kopřivky. U této odrůdy je avizována vyšší snášenlivost.

 

Pokračovat