Všechny příspěvky v rubrice: Blog

Pravidla pro očkování proti covid -19

Vážení pacienti,

počínaje 24.3.2021 je možnost přihlásit se k očkování proti covid-19. Očkování není prováděno naší ambulancí, přestože jsme o to opakovaně žádali, ale na některém očkovacím centru. Dostali jsme přihlašovací kód, kteří předáme pacientům, kteří splňují kritéria požadovaná ministerstvem zdravotnictví. Pacient se pak zaregistruje k očkování , od nás dostane lékařskou zprávu a na obdržený termín se nechá v očkovacím centru očkovat. Bohužel v této fázi vybralo ministerstvo skupiny jen těch nejtěžších pacientů z každých oborů.

Z indikací léčených naší ambulancí připadá v úvahu pouze : • těžké astma v pravidelném sledování pneumologa nebo alergologa

Ostatní indikace budou vypsány k očkování v pozdější fázi.

Pokračovat

Současná pylová situace

Olše lepkavá  1.2.2021: Pylová předpověď na další období z pylové informační služby:

V nejbližším období budou dominantními alergeny stále pylová zrna olše a lísky. Zatímco pylu lísky bude postupně ubývat, pyl olše bude naopak hojnější. Přibude pylu minimálně alergizujícího tisu a zahradních cypřišovitých. Postupně bude přibývat také pylu slabě alergizujícího topolu. Koncentrace vzdušných alergenů bude i nadále silně závislá na aktuálním počasí, v teplejších dnech bude pylu v ovzduší velké množství, chladnější dny přinesou přechodné snížení množství pylu v ovzduší.

Pokračovat

Protipylový režim

Pylová sezona je v plném proudu! Pro pylové alergiky je to období, kdy by měli dodržovat protipylový režim : myslíme tím, že je třeba omezit za teplých dní pobyt ve volné přírodě ( kromě jehličnatých lesů a vyšších horských poloh, kde dosud stromy nekvetou), větrání bytu omezit na noc a ranní hodiny, kdy pyl ještě není ve vzduchu, pro sportovní aktivity preferovat uzavřené prostory, především bazény. Jako nevhodné sporty se jeví jízda na kole a běhání. Pro děti platí protipylový režim samozřejmě také, jestliže jsou jejich rodiče pyloví alergici a i když u nich zatím pylová alergie nepropukla. Tedy nenecháváme např. malé děti v kočárku bez toho, že bychom ho např. zakryli ( vhodná je síť proti pylům).

Pokračovat

Začíná květ jarních stromů !

Rozkvétající líska_3

Letošní jarní sezona pylů právě začíná.V našich ordinacích pomalu ukončujeme aplikaci Pollinex tree.  Pacienti, kteří mívají výrazné obtíže s jarní pylovou alergií,  by měli sledovat počasí a v době, kdy se teploty pohybují okolo 10-15 stupňů přes den, by měli omezit pochůzky tam, kde kvetou jívy,lísky, olše a ostatní jarní stromy. Doporučujeme všem pylovým alergikům objednat se pro léky na sezonu.

Pokračovat

Prevence respiračních infekcí

Žádáme  pacienty, kteří mají akutní respirační onemocnění,aby odložili aplikaci vakcíny a návštěvu naší ordinace. Kromě toho, že nelze vakcinovat, nelze ani provádět testace, takže návštěva je zbytečná. Upozorňujeme na možnost zaslání potřebných léků na mobil nebo email. 

Děkujeme za spolupráci

Kolektivy alergologických ordinací Praha 8 a Praha 5

 

Pokračovat

Jak je to s hrazením naší práce a materiálu zdravotními pojišťovnami ?

Dostávám čas od času tento dotaz. Zdravotní pojišťovny ve svých přehledech opakovaně uvádějí, co za vás uhradily. Je to naprostá nepravda, hradí pouze část výkonů. Systém funguje na historických limitech, tj. na jedno rodné číslo zdravotní pojišťovny proplácejí lékaři to samé jako před 15ti lety + nárůst o povolené procento. Fakticky jsme se dostali do situace, kdy zdravotní pojišťovny tedy proplácejí jen část vykázané péče a klientům tvrdí, že proplácejí  všechnu, protože se samozřejmě nedá určit na kterého pacienta se má rozpočítat nehrazená péče. Fakticky je ovšem snížená pro všechny. Za loňský rok zdravotní pojišťovny v naší ordinaci uhradily :

Všeobecná zdravotní pojišťovna  – proplácí 91% vykázané péče

Vojenská zdravotní pojišťovna – proplácí 85% vykázané péče

Česká národní zdravotní pojišťovna – proplácí 70% vykázané péče

Oborová zdravotní pojišťovna – proplácí 92% vykázané péče

Zdravotní pojišťovna Škoda – proplácí 100% vykázané péče

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra – proplácí 87% vykázané péče

Každému pacientovi VZP, VOZP, OZP a ZPMV hradíme ze svých prostředků zdravotní péči cca do výše 300Kč ročně.

MUDr. Jindřich Lahovský, vedoucí lékař ordinací

Pokračovat

Web Mujinhalator.cz

MUDr. Viktor Kašák se svojí ženou Evou Kašákovou na webu https://www.mujinhalator.cz/   ukazují a vysvětlují správné techniky inhalace u jednotlivých typů inhalátorů, zaroven popisují nejčastější chyby při použití inhalátorů.

 

 

Pokračovat

Nařízení o ochraně dat – GDPR

Vážení pacienti,

Vaše osobní údaje jsou zpracovávány ve zdravotnické dokumentaci v plném souladu s platnými právními předpisy zejména v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách) a jeho prováděcími předpisy.

Jejich zabezpečení a ochrana je zajištěna v souladu s těmito předpisy i v souladu s Obecným nařízením Evropského parlamentu a Rady EU 2016/679 o ochraně osobních údajů (tzv. GDPR).

Kromě možnosti přístupu k Vašim osobním údajům námi zpracovávaných, máte právo požadovat jejich opravu či omezení zpracování pokud zjistíte, že jsou tyto údaje nesprávné, nepřesné, změnily se atd.

Poskytování Vašich osobních údajů je zákonným požadavkem a máte jako pacient povinnost je poskytnout, stejně jako zdravotnický pracovník má právo je po Vás požadovat. Odpovědnou osobou , na kterou se můžete obracet, je Váš ošetřující lékař.

Pokračovat

Co je zajímavého v našich ordinacích ?

V obou ordinacích provádíme kromě rutinních spirometrických vyšetření i podrobné vyšetření nosní průchodnosti, tzv. rhinomanometrii. Jde o nebolestivé vyšetření, kdy se pomocí jemné olivy  s trubičkou vloženou do nosní dírky změří její průchodnost a tlak proudícího vzduchu, což umožní zjistit změny při mnoha nosních chorobách. Provádíme také měření kysličníku dusnatého ve vydechovaném vzduchu, což umožňuje dobře sledovat zánětlivé parametry a tím i aktivitu  průduškového astmatu. Pro pacienty s astmatickými obtížemi provádíme zátěžové vyšetření plicních funkcí, které umožní stanovit zvýšenou dráždivost průdušek na různé podněty. Tam, kde se objevují dechové obtíže ve specifických prostředích dokážeme toto zjistit pomocí přenosných spirometrů. Jestliže máte o tato vyšetření zájem, zeptejte se na ně ošetřujícího lékaře.

Váš MUDr. Jindřich Lahovský, vedoucí lékař ordinací

P.S. Jestliže máte na mne dotazy, podněty nebo připomínky, pište na email: alergoprimar@seznam.cz

 

 

Pokračovat