Všechny příspěvky v rubrice: Blog

Začíná květ jarních stromů !

Rozkvétající líska_3

V našich ordinacích pomalu ukončujeme aplikaci Pollinex tree.  Pacienti, kteří mají výrazné obtíže s jarní pylovou alergií v této době by měli sledovat počasí a v době, kdy se teploty pohybují okolo 10-15 stupňů přes den, by měli omezit pochůzky tam, kde kvetou jívy,lísky, olše a ostatní jarní stromy. Doporučujeme všem pylovým alergikům objednat se pro léky na sezonu.

Pokračovat

Nařízení o ochraně dat – GDPR

Vážení pacienti,

Vaše osobní údaje jsou zpracovávány ve zdravotnické dokumentaci v plném souladu s platnými právními předpisy zejména v souladu se zákonem č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách) a jeho prováděcími předpisy.

Jejich zabezpečení a ochrana je zajištěna v souladu s těmito předpisy i v souladu s Obecným nařízením Evropského parlamentu a Rady EU 2016/679 o ochraně osobních údajů (tzv. GDPR).

Kromě možnosti přístupu k Vašim osobním údajům námi zpracovávaných, máte právo požadovat jejich opravu či omezení zpracování pokud zjistíte, že jsou tyto údaje nesprávné, nepřesné, změnily se atd.

Poskytování Vašich osobních údajů je zákonným požadavkem a máte jako pacient povinnost je poskytnout, stejně jako zdravotnický pracovník má právo je po Vás požadovat. Odpovědnou osobou , na kterou se můžete obracet, je Váš ošetřující lékař.

Pokračovat

Současná pylová situace

Olše lepkavá18.3.2019: Pylová předpověď na další období z pylové informační služby:

V nejbližších dnech očekáváme ještě vyšší, ve druhé polovině tohoto týdne potom v důsledku změny počasí středně vysokou až nižší koncentraci pylových alergenů v ovzduší. Dominantními alergeny budou stále pylová zrna olše a lísky, jejich sezona ale bude postupně slábnout. Rychle bude přibývat pylu topolů. Nejhojněji bude v ovzduší zastoupen pyl minimálně alergizujícího tisu a zahradních cypřišovitých. Koncentrace vzdušných alergenů bude silně závislá na aktuálním počasí. Pylová zrna břízy, nejsilnějšího jarního alergenu, budou připravená k uvolnění do vzduchu v poslední dekádě března. K uvolnění pylu a zahájení pylové sezony břízy poté dojde při vhodných povětrnostních podmínkách, tedy při teplém, suchém a větrném počasí.

Pokračovat

Jak je to s hrazením naší práce a materiálu zdravotními pojišťovnami ?

Dostávám čas od času tento dotaz. Zdravotní pojišťovny ve svých přehledech opakovaně uvádějí, co za vás uhradily. Je to až na výjimky u malých pojišťoven naprostá nepravda. Systém funguje na historických limitech, tj. na jedno rodné číslo zdravotní pojišťovny proplácejí lékaři to samé jako před 15ti lety + nárůst o 2,3,letos o 1,8%. Fakticky jsme se dostali do situace, kdy zdravotní pojišťovny tedy proplácejí jen část vykázané péče a klientům tvrdí, že proplácejí  všechnu, protože se samozřejmě nedá určit na kterého pacienta se má rozpočítat nehrazená péče. Fakticky je ovšem snížená pro všechny. Za loňský rok zdravotní pojišťovny v naší ordinaci uhradily :

Všeobecná zdravotní pojišťovna  – proplácí 71% vykázané péče

Vojenská zdravotní pojišťovna – proplácí 70% vykázané péče

Česká národní zdravotní pojišťovna – proplácí 100% vykázané péče

Oborová zdravotní pojišťovna – proplácí 67% vykázané péče

Zdravotní pojišťovna Škoda – proplácí 100% vykázané péče

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra – proplácí 66% vykázané péče

Každému pacientovi VZP,VOZP,OZP a ZPMV hradíme ze svých prostředků zdravotní péči cca do výše 600 Kč ročně.

MUDr. Jindřich Lahovský, vedoucí lékař ordinací

Pokračovat

Co je zajímavého v našich ordinacích ?

V obou ordinacích provádíme kromě rutinních spirometrických vyšetření i podrobné vyšetření nosní průchodnosti, tzv. rhinomanometrii. Jde o nebolestivé vyšetření, kdy se pomocí jemné olivy  s trubičkou vloženou do nosní dírky změří její průchodnost a tlak proudícího vzduchu, což umožní zjistit změny při mnoha nosních chorobách. Provádíme také měření kysličníku dusnatého ve vydechovaném vzduchu, což umožňuje dobře sledovat zánětlivé parametry a tím i aktivitu  průduškového astmatu. Pro pacienty s astmatickými obtížemi provádíme zátěžové vyšetření plicních funkcí, které umožní stanovit zvýšenou dráždivost průdušek na různé podněty. Tam, kde se objevují dechové obtíže ve specifických prostředích dokážeme toto zjistit pomocí přenosných spirometrů. Jestliže máte o tato vyšetření zájem, zeptejte se na ně ošetřujícího lékaře.

Váš MUDr. Jindřich Lahovský, vedoucí lékař ordinací

P.S. Jestliže máte na mne dotazy, podněty nebo připomínky, pište na email: alergoprimar@seznam.cz

 

 

Pokračovat