Alergie na roztoče

Alergie na roztoče patří mezi velmi časté typy alergie a objevuje se ve všech věkových kategoriích. Mezi nejčastější klinické příznaky patří vodnatá chronická rýma a přetrvávající pocity obstrukce nosní.

Roztoči (Acari) jsou nejrozmanitějším a druhově nejbohatším řádem pavoukovců. Obecně jsou velmi malí (80 μm-1 mm), některé druhy však dosahují délky až 2 cm. Mezi pavoukovci jsou výjimeční také způsobem obživy – zatímco všechny ostatní řády se živí dravě, mezi roztoči nalezneme i saprofágy a také parazity.Roztoči prodělávají nepřímý vývoj. Z vajíček se líhne larva, která má jen tři páry nohou, zpravidla nemá vzdušnice a průduchy a dýchá celým povrchem těla. Po prvním svlečení se objevuje čtvrtý pár nohou a vzdušnice (pokud se vzdušnice vyskytují i u dospělců daného druhu). Roztoč se po prvním svleku označuje jako nymfa a může se svlékat ještě dvakrát, takže mohou vznikat tři stupně nymf – protonymfa, deutonymfa a tritonymfa. U nymf se zpravidla ještě nevyskytuje pohlavní otvor, který se vytváří u dospělce až po svlečení posledního stupně nymfy.Roztoči se živí zejména drobnými odpadnutými částečkami povrchu naší pokožky. Jejich potrava pochází také z mikrosvěta, který z těchto zbytků žije (plísně, kvasinky, bakterie).

Nejvhodnější podmínky pro růst roztočů zaručuje prostředí s teplotou 22 – 26 °C a vlhčím vzduchem. Pro roztoče je nejpříznivější relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 70 – 80%, k růstu jim dobře stačí ještě vlhkost nad 60%. Při relativní vlhkosti 50% většina nejvýznamnějších roztočů přežívá, vlhkost pod 50% je pro ně až na výjimky vysoce nepříznivá. Dobře se jim daří ve tmě. Sluneční světlo, vysoká či nízká teplota a sucho roztoče hubí. Spolehlivě je zabíjí delší vystavení mrazu a teplotám nad 55 °C.

Roztoči bytového prachu způsobují alergie svými alergeny, obsaženými především v jejich výměšcích, a to hlavně ve fekáliích.

Vhodná proti roztočová opatření :

  • Co se týče ložního prádla, každé ráno ho po spaní provětrejte alespoň na 15 minut.
  • Pravidelně vysávejte (každý týden).
  • Ložní prádlo pravidelně perte (alespoň jednou za dva týdny) na 60 stupňů
  • Dávejte přednost roštovým postelím.
  • Vyhněte se přírodním peřinám, které se špatně čistí.
  • Pravidelně vytírejte podlahu a otírejte předměty, na kterých se drží prach.
  • Polštáře a závěsy perte na 60 stupňů.
  • Udržujte přiměřenou teplotu v místnostech a dbejte a to, abyste měli alespoň 50% vlhkost při teplotách 18-20 stupňů.
  • Pořizujte svým dětem jen taková plyšová zvířátka, která můžete prát na 60 stupňů.Je vhodné je umístit jednou za týden do mrazáku přes noc.